piątek, 8 lutego 2013

Promocja zdrowia - owoce i warzywa

5 razy dziennie warzywa i owoce
           Na tle krajów europejskich w Polsce notuje się szczególnie wysoki poziom przedwczesnej umieralności dorosłych. Część tego zjawiska stanowią zachorowania i zgony z powodu nowotworów złośliwych. Wśród osób w średnim wieku 40% zgonów u kobiet i prawie 30% zgonów u mężczyzn to skutek chorób nowotworowych.
Prowadzone na całym świecie od ponad 15 lat badania epidemiologiczne dowodzą, że jednym z podstawowych czynników ryzyka zachorowalności na nowotwory złośliwe jest niewłaściwy styl życia, w tym palenie papierosów, nieodpowiednia struktura diety, brak aktywności fizycznej.
Związaną z niewłaściwym stylem życia otyłości staje się problem coraz większej liczby ludzi na świecie Konsekwencją nadmiaru masy ciała jest zwiększenie umieralności, szczególnie z powodu nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i chorób pęcherzyka żółciowego. Na uwagę zasługuje fakt, że obniżenie masy ciała o wartości prawidłowej powoduje zmniejszenie ryzyka zgonu. Otyłość jest chorobą i należy ja leczyć. Choroba ta wymaga modyfikacji stylu życia, odchudzania oraz zaniechania palenia tytoniu.
Owocowe leki
Jednym z najważniejszych odkryć ostatnich lat jest wykazanie ochronnej roli diety bogatej w warzywa i owoce. Warzywa i owoce to niezastąpione źródło witamin, składników mineralnych, błonnika. Warzywa i owoce są ponadto niskokaloryczne, dlatego ich spożywanie ma tak duże znaczenie w zapobieganiu i leczeniu nadwagi i otyłości. Stała obserwacja struktury diety Polaków i dążenie do zwiększenia spożycia warzyw i owoców należą więc do ważnych działań na rzecz poprawy zdrowia Polaków. Istotnym elementem tych działań jest promocja zdrowego stylu życia i powszechna edukacja w zakresie prawidłowego odżywiania.
Cel kampanii
Zwiększenie spożycia warzyw i owoców do co najmniej 5 porcji dziennie!
Działania
1. Edukacja zdrowotna w zakresie:
° zmiany sposobu żywienia Polaków;
° kształtowania pozdrowotnych zachowań żywieniowych, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych;
° zwrócenie uwagi na istotny wpływ naturalnych przeciwutleniaczy występujących w warzywach i owocach na przeciwdziałanie chorobom;
° zwrócenie uwagi na istotny wpływ naturalnych przeciwutleniaczy występujących w warzywach i owocach na opóźnianie procesu starzenia się organizmu;
° zwrócenie uwagi na problem nadwagi i otyłości;
2. organizacja imprez pozdrowotnych;
3. zorganizowanie konkursu popularyzującego ideę akcji;

Informujemy, że Fundacja „Promocja Zdrowia” w Polsce, wzorem organizacji działających innych krajach świata, od roku 1996 realizuje program edukacyjno-interewncyjny, którego celem jest doprowadzenie do zmiany nawyków żywieniowych, wzrost spożycia warzyw i owoców do co najmniej 5 porcji dziennie.
Prowadzona w mediach i za pośrednictwem wielu instytucji wspomagających akcję edukacyjną „5 razy dziennie warzywa i owoce” przyniosła już pierwsze wymierne efekty w roku 1998. Z badań opinii społecznej wynika, że 320 tyś dorosłych Polaków słyszało o roli warzyw i owoców w codziennej diecie.
Ciągle jednak wiedza na temat ich ochronnej roli w profilaktyce chorób jest nie wystarczająca.
 
Pozytywne symptomy
W Polsce od 1990 roku zaobserwowano poprawę stanu zdrowia Polaków. Stwierdzono między innymi spadek współczynników umieralności. Z powodu chorób serca,
a także zmniejszenie prawdopodobieństwa zgonu u kobiet i mężczyzn w grupie wiekowej Naukowcy tłumacza zmianę sytuacji epidemiologicznej w zmianach odżywiania Polaków. Wraz z demokracją pojawiły się w Polsce nowe produkty żywnościowe, a szczególnie wzrosło spożycie produktów pochodzenia roślinnego, których ceny, relatywnie do cen produktów zwierzęcych, obniżyły się. Zmalała spożycie tłuszczów zwierzęcych a wzrosło spożycie olejów roślinnych i margaryn miękkich, miękkich także spożycie tłuszczu ogółem. Tłuszcze zwierzęce zostały zastąpione olejami roślinnymi. Wzrosło spożycie owoców i warzyw a szczególnie owoców południowych .
wymienialność złotówki oraz otwarcie granic spowodowało napływ na Polski rynek relatywnie tanich, wszędzie i przez cały rok dostępnych bananów, pomarańczy, grejpfrutów , cytryn, kiwi itp. Rozwój rynku ożywił także produkcję polskich owoców i warzyw oraz znaczący wzrost ich konsumpcji, także np. w postaci soków. Jednakże Polska nadal zostaje krajem o zbyt niskim spożyciu warzyw i owoców, nie tylko świeżych , ale i przetworzonych (przetworzonych Polsce około 150 kg, w Europie Zachodniej ok. 250 kg, w Grecji ponad 400 kg rocznie na osobę); samo spożycie warzyw i owoców charakteryzuje się stale bardzo dużymi wahaniami sezonowymi. Dla porównania według danych FAO Niemcy w 2000 roku (nasi sąsiedzi) spożyli poda 4 razy więcej jabłek od Polaków. W 1999 roku spożyliśmy 2 razy mniej warzyw i 3 razy mniej owoców niż Grecy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz