środa, 13 lutego 2013

Dieta antyrakowa

autor: TG
Dieta antyrakowa
Co jeść aby uchronić się przed groźnymi nowotworami? Prezentujemy składniki, które powinnaś na stałe włączyć do swojej codziennej diety.
Prof. Servan-Schreiber w swojej książce pt. „Antyrak. Nowy styl życia” opisuje swoje zmagania z chorobą nowotworową oraz dzieli się alternatywnymi sposobami, które mogą pozwolić uchronić się przed rakiem. Lekarz przekonuje, że ogromny wpływ na nasze zdrowie ma sposób odżywiania, aktywność fizyczna i odporność psychiczna. Schreiber podkreśla, że przedstawiony przez niego styl życia nie jest odpowiedzią na chorobę nowotworową i nie ma żadnej gwarancji, że nas przed nią uchroni. Należy stosować go jedynie jako metodę zapobiegawczą lub wsparcie podczas stosowania medycyny konwencjonalnej (chirurgii, radioterapii, chemioterapii, immunoterapii).

Na przykładzie przeprowadzonych badań udowadnia jednak, że zmiana stylu życia może w znaczący sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową lub pomóc w rekonwalescencji po przebyciu konwencjonalnej terapii medycznej. Prof. Schreiber udowadnia, że zdrowie psychiczne w połączeniu z aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą mogą zdziałać cuda. Zobacz co jeść, by uniknąć nowotworów.

Wiadomo, że do naturalnych związków blokujących rozwój komórek nowotworowych należą między innymi: antyoksydanty, resweratrol, sulforafan, kurkumina, likopen, tanina, izoflawony zawarte w warzywach, owocach, ziarnach zbóż i przyprawach.

zielona herbata - bogata w polifenole , które ograniczają rozwój naczyń krwionośnych potrzebnych nowotworowi do wzrostu i tworzenia przerzutów. Jest także silnym przeciwutleniaczem - aktywuje w wątrobie enzymy eliminujące toksyny z organizmu oraz przyspiesza samoistną śmierć komórek rakowych.

kurkuma – zawiera kurkumin, czyli składnik przeciwzapalny, który wykazywał w badaniach laboratoryjnych hamujące działanie na wzrost komórek nowotworów okrężnicy, wątroby, żołądka i jajników.

imbir - ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, a dokładnie substancja w nim zawarta - gingerol.

kapusta, brokuły, brukselka - brokuły i pokrewne im warzywa mają w składzie dobroczynne sulforafan i indole, skuteczne w walce z nowotworami płuc i jelita grubego. Co ważne, gotowanie niszczy powyższe substancje. Najlepiej więc dusić te warzywa krótko po przykryciem, mieszając z niewielką ilością oliwy z oliwek.

czosnek, cebula, szczypior, por - czosnek jest jednym z najstarszych ziół leczniczych. Już w 1858 roku Ludwik Pasteur odkrył jego właściwości bakteriobójcze.

cytrusy - zawierają antyrakowe flawonoidy oraz luteinę.

ryby, siemię lniane – są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy te ograniczają rozrost wielu rodzajów komórek rakowych (płuc, piersi, okrężnicy, prostaty, nerek).

winogrona, truskawki, czereśnie – bogate w kwas elaginowy, działający antynowotworowo.

jagody, truskawki, borówki, aronia - bogate źródło przeciwutleniaczy. Liderem jest aronia - 100 g jagód ma ponad 500 mg antyoksydantów, a wśród nich: antyrakowy kwas elagowy, polifenole i antocyjany. Substancje te mają właściwości przeciwzapalne, hamujące namnażane się komórek nowotworowych. Naukowcy udowodnili działanie antyrakowe borówki amerykańskiej, która może zapobiegać rozwojowi raka jajników.

soja - fitoestrogeny zawarte w soi powstrzymują rozwój hormono - zależnego raka piersi i raka prostaty. Najlepiej jednak spożywać soję jako składnik diety bogatej w składniki antyrakowe (a raczej unikać sojowych suplementów diety).

warzywa o zabarwieniu jasnoczerwonym, pomarańczowym, czerwonym i żółtym – marchew, dynia, pomidory, buraki czerwone - pomidory zawierają karotenoid o nazwie likopen, związek fenolowy chroniący organizm przed rakotwórczymi zanieczyszczeniami środowiska. Wiadomo, że ryzyko powstania raka prostaty u mężczyzn spożywających w tygodniu 10 pomidorów zmniejsza się o 45 proc., natomiast badania prowadzone przez sześć lat na kobietach chorych na raka piersi udowodniły, że te, które jadły więcej jarzyn i owoców bogatych w karotenoidy żyły dłużej od tych, które nie zwracały uwagi na dietę. Co ważne, likopen z pomidorów wyzwala się pod wpływem obróbki cieplnej - czyli należy je po prostu ugotować.

czerwone wino – zawiera polifenole (resweratrol) – związek chroniący zdrowe komórki przed starzeniem, a także spowalniający rozwój raka. Uwaga! Nie należy spożywać więcej niż 1 lampkę czerwonego wina dziennie!

ciemna czekolada - gorzka czekolada o działaniu antynowotworowym to taka, która zawiera ponad 70% kakao. Jest bogata w przeciwutleniacze i polifenole.

rozmaryn - zawiera karnozol, który jest silnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym.
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz